ettehad top bar

مصاحبه گاهنامه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی سایه، نشریه مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان با جعفر عظیم زاده، شامل ۱۱ پرسش در مورد ایشان،اتحادیه آزاد،دانشجویان،و اعتراضات رو به گسترش و مسائل مهم کارگری

فایل زیر متن کامل مصاحبه گاهنامه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی سایه، نشریه مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان با جعفر عظیم زاده دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران است که در اواخر مهر ماه انجام و در شماره آبانماه این نشریه منتشر شده است. در این مصاحبه ۱۱ سوال با جعفر عظیم زاده به شرح زیر در میان گذاشته شده است:

۱- لطفا ضمن معرفی خودتان، شرحی از پیشه ها و فعالیت های صنفی که تاکنون داشته اید، بفرمایید.

۲- با توجه به این که با وجود شرایط نامساعد جسمیتان و ابتلا به دیسک کمر حاد قادر به کار کردن نیستید، اکنون وضعیت شغلی و امرار معاش شما چگونه است؟ آیا مشمول فصل پنجم قانون تامین اجتماعی( بخش از کار افتادگی) می شوید؟ و در صورت شمول، کاهش قدرت کار شما چند درصد شناخته شده است؟

۳- در تاسیس اتحادیه آزاد کارگران ایران در سال ۸۵ با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کردید؟ و چه انگیزه ای برای تاسیس اتحادیه داشتید؟

۴- شما چندین بار پس از سال ۱۳۸۴ بازداشت شده اید. ضمن شرح سوابق بازداشت هایتان، ذکر بفرمایید که اتهامات وارده، چه عناوین مجرمانه ای را در قانون شامل می شد؟

۵- درخواست اعاده ی دادرسی شما در دادگاه شهرستان ساوه پذیرفته شد و از حکم سابق تبرئه شدید. اکنون وضعیت حکم ابلاغی در دادگاه تهران چگونه است؟ با توجه به اینکه در اردیبهشت ماه سال گذشته همراه با اسماعیل عبدی، اعتصاب غذای ۶۳ روزه ای داشتنید و با وعده ی اعاده ی دادرسی آزاد شدید، آیا اعاده ی دادرسی شما در دادگاه تهران پذیرفته شد؟

۶- اعتراضات و اعتصابات کارگری از شهریور ماه ۱۳۹۶ روند صعودی داشته است.تجمعات کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس بندر عباس، کارگران فضای سبز یزد، کارگران هپکو و آذرآب اراک، کارگران جایگاه های سوخت اهواز در اعتراض به عدم امنیت شغلی، کارگران شرکت آب و فاضلاب روستایی شهرستان کرمانشاه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات و نداشتن بیمه، کارگران مینی بوس کازرون و کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان شاهد مثالی برای این مدعاست. وضعیت کنونی اعتراضات کارگری در این مدت اخیر چگونه تحلیل و ارزیابی می کنید و به نظر شما علت افزایش و تعدد تجمعات اخیر چیست؟

۷- هر روزه شاهد تلفات بسیاری از کارگران در اثر حوادث حین کار هستیم. حوادثی چون سقوط، قطع عضو، سوختگی های شدید، برق گرفتگی و حتی فوت کارگران. به نظر شما چه سازو کاری برای کاهش این حوادث باید در نظر گرفته شود؟ با استناد به ماده ی ۹۶ قانون کار اداره بازرسی وزارت کار و امور اجتماعی وظیفه ی آموزش مسائل مربوط به حفاظت فنی و راهنمایی کارگران، بررسی و تحقیق پیرامون اشکالات ناشی از اجرای مقررات حفاظت فنی و تهیه پیشنهاد و تذکراتی مناسب با پیشرفت و تحولات تکنولوژی و بازرسی مستمر همراه با تذکر اشکالات و معایب و نواقص کارگاه ها و کارخانه ها در صورت لزوم تقاضای کارگران را بر عهده دارد. آیا این تکلیف قانونی که بر ذمه اداره بازرسی وزارت کار و امور اجتماعی برای جلوگیری از حوادث حین کار است، رعایت می شود؟

۸- به نظر شما چرا در بسیاری از شهرها کارگران برای احقاق حقوق و حصول مطالبات برحقشان، به فعالیت های جمعی و حمایت از اعتراضات همدیگر نمی پیوندند و یا از پیگیری مطالبات صرف نظر می کنند و یا به شکلی انفرادی پیگیری می کنند.

۹- اصلی ترین و بنیادی ترین مطالبه ی کارگران در شرایط کنونی چه می دانید؟

۱۰- با توجه به سوژه زدایی قدرت از منتقدان، فعالین مدنی، سیاسی و صنفی، بالتبع جنبش دانشجویی در شرایط امروزین حساسیت و واکنش های لازم را به فقر، نابرابری، بی عدالتی، مصائب و مشکلات جامعه، مطالبات کارگران، معلمان و محرومان ندارند. به نظر شما مسئولیت اجتماعی دانشجویان در این حیطه چیست؟ در واقع پیام شما به دانشجویان چیست؟

۱۱- میشل دی تیس، استاد دانشگاه پتسبرگ آمریکا معتقد بود: چیزی که به نابرابری دامن می زند، قدرت رو به رشد مالکین سرمایه و زوال قدرت کارگران است و هر چه قدرت کارگران بیشتر باشد، بیشتر به سمت تساوی و عدالت متمایل می شویم. یعنی او جایگاه ویژه ای برای کارگران در نهادینه سازی عدالت اجتماعی و تساوی درآمدی در نظر گرفته است. آیا شما انگاره فوق را قبول دارید؟ و به نظر شما، مسئولیت اخلاقی کارگران در چنین شرایطی که قدرت روح مبارزان اجتماعی را فرسوده می سازد، برای مقابله با نابرابری را چیست؟
????????????????????

مصاحبه_با_گاهنامه_سیاسی_اجتماعی

 

http://www.etehadeh.com