مجموعه ای از اخبار کارگری – ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۶

????بیانیه ی شماره یک جمعی از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه

بدین وسیله دو مطلب را بعرض همکاران  و سهامداران شرکت کشت و صنعت هفت تپه می رساند :

یکم : طبق توافق صورت گرفته بین نمایندگان کارگران و اعضا هیئت مدیره ، حقوق شهریور ماه در هفته ی جاری پرداخت گردید اما در دل اجرای اولین مطالبه ، مطالبه ی دیگری زیر پا گذاشته شد و آن پرداخت حقوق تمام پرسنل در یک روز بود و بعرض آقای امیر اسد بیگ قائم مقام شرکت هفت تپه میرساند به هیچ وجه از روند پرداخت حقوق رضایت نداریم و امروز پس از گذشت چهار روز هنوز تعداد زیادی از پرسنل حقوق خود را دریافت نکرده است و امیدواریم برای پرداخت حقوق های بعدی چنین روندی تکرار نشود.

دوم : جامعه کارگری هفت تپه علاوه بر مطالبه حقوق عقب افتاده ، مطالبات دیگری نیز داشته اند که شامل :

پرداخت دوماه حقوق از سال ۹۴

یکسان سازی قرار دادهای کارگری (بخصوص وضعیت قرارداد کارگرانی که در شرکت آقای اقبالی بودند )

روزهای تعطیل و اضافه کاری پرسنل

بیمه ی کارگران

تشکیل تشکل آزاد کارگری

اجرای برنامه طبقه بندی مشاغل

کنار گذاشتن مدیران ناکارآمد

و دیگر مواردی که هیئت مدیره ی شرکت متعهد به اجرای آنها شده اند بنابراین از مدیر عامل شرکت هفت تپه خواستاریم گزارشی دقیق و شفاف از روند اجرای تعهدات خود در رابطه با مطالبات کارگری ، در اختیار کارگران هفت تپه قرار دهید .

جمعی از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه – ۲۸ آذر ۹۶

???? پیام جمعی از کارگران پیمانکاری (اقبالی)نیشکر هفت تپه به کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

طبق وعده های مدیر عامل هفت تپه که با خواستهای کارکران موافقت شده بود.  یکی از خواستهای کارگران این بود که اضافه کاری به آنها برگردد

با کمال تعجب آقای اقبالی که مدیریت امور رفاهی شرکت را از زمان افشار گرفته بود و یکی از کابینه افشار هست، نه تنها هنوز از سمتش استعفا نکرده است بلکه امروز با کمال تعجب به کارگران آن قسمت (امور رفاهی ) گفته است: کی به شماها گفته اضافه کاری بمانید؟!!!

با اینکه سایر بخش های شرکت اضافه کاری می‌مانند و آقای اقبالی کارگران  را به اخراج تهدید کرده است

اضافه کاری شامل کسانی میشود که شیفت سابت هستند که معمولا اینها از حقوق کمی برخوردار هستند و زمان مدیریت افشار این حالت را از آنها سلب کرد، واز حداقل حقوق مناسبی محروم کرد.

???? جمع اعتراضی اهالی دشت سقاوه بویراحمد نسبت به ساخت پتروشیمی در منطقه مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

روز دوشنبه۲۷آذر،جمعی از اهالی دشت سقاوه بخش مارگون از توابع بویراحمد دراعتراض به احداث پتروشیمی در این منطقه مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند .

یکی از این معترضان گفت: احداث این پتروشیمی با نابود کردن اکوسیستم منطقه، روخانه ها، آلوده کردن آب‌های سطحی و زیر زمینی منطقه فاجعه به بار می آورد.

یکی دیگری از معترضان بیان کرد: اگر هدف اشتغال و درآمد مردم است، آیا مسئولان نمی‌توانند با ۱ تا ۲ درصد از تسهیلات ۸هزار میلیارد تومانی طرح پتروشیمی بویراحمد در سقاوه که با تخریب این منطقه مواجه می‌شود تمام منطقه لوداب، مارگون و پاتاوه را با کشاورزی مکانیزه و باغات و دامداری مدرن احیا کنند.

یکی دیگری از این معترضین با اشاره به وضعیت ناگوار پتروشیمی دهدشت، گفت: الان ما می‌شنویم که بعداز چندین سال پتروشیمی دهدشت تنها یک کانکس و یک نگهبان از آن باقی مانده است پس چرا دوباره دنبال احداث پتروشیمی در اراضی سقاوه بویراحمد هستیم.

یکی دیگر از این معترضان نیز افزود: طبق اظهارات مسئولان، آب مورد نیاز این پتروشیمی قرار است از رودخانه بشار تامین شود. با فرض بر اینکه این منبع آب به‌طور کامل منتقل شود، باز نیمی از آب مورد نیاز پتروشیمی را نمی‌توان تأمین کنند و این رودخانه آب مورد نیاز کشاورزان زیادی را تأمین می‌کند که می تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد.

یکی دیگر از این معترضان ادامه داد: ما کشاورزان اجازه هیچ گونه تعرض به حقوق خود را نخواهیم داد و انتقال این منبع آب را به صورت قانونی پیگیری خواهیم کرد.

یکی دیگر از معترضان که به همراه چند نفر دیگر به نمایندگی از عشایر با معاون هماهنگی امور عمرانی نشست داشت گفت: در رابطه با احداث پتروشیمی در اراضی سقاوه معترض هستیم.

وی افزود: مجوزات لازم از سوی وزارتخانه ها نفت، نیرو و صنعت و معدن و سازمانهای محیط زیست و منابع طبیعی بری احداث پتروشیمی بدون هماهنگی مردم صادر شده است که متاسفانه راه عبور عشایر را مسدود خواهد کرد و آب های سطحی و زیر زمینی، محیط زیست و کشاورزی منطقه را تهدید می کند. اعتراض خود را در این زمینه به مسئولان اعلام کردیم .

????نیمی از کارگران «مانیزان» دو ماه مزد طلبکارند

حدود ۵۰ نفر از کارگران شرکت تعاونی فرآورده های لبنی بهار دالاهو (مانیزان) دو ماه از دستمزدهای خود را نگرفته‌اند. آنها هفته گذشته تجمعی مقابل فرمانداری کرمانشاه برگزار کرده بودند.

حدود ۵۰ نفر از کارگران شرکت تعاونی فرآورده‌های لبنی بهار دالاهو (مانیزان) دو ماه از دستمزدهای خود را نگرفته‌اند.

اداره تعاون، کار ور فاه اجتماعی استان کرمانشاه در این‌باره به ایلنا گفت که که کارگران مانیزان هفته گذشته تجمعی مقابل فرمانداری کرمانشاه برگزار کرده بودند و کارفرما نیز قول داد که مطالبات آن‌ها را پرداخت کند. ضمن اینکه اداره کار خود را ملزم می‌داند تا رسیدن کارگران به حق و حقوشان پیگیر مطالبات آن‌ها باشد.

اداره کار کرمانشاه با اشاره به پرداخت نشدن دو ماه از دستمزدهای کارگران مانیزان، گفت: تلاش داریم که با تعامل و همکاری مشکلات پیش آماده را فیصله دهیم تا کارگران از این بابت دغدغه‌ای نداشته باشند. شرکت تعاونی فرآورده‌های لبنی بهار دالاهو بیش از ۱۰۰ کارگر دارد.

????تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی / مجلسی‌ها تعیین تکلیف را عقب نیندازند

صبح امروز حدود دویست نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی مقابل مجلس تجمع کردند.

صبح امروز ( بیست و هشتم مرداد) جمعی از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

در این تجمع که از ساعات ابتدایی صبح آغاز شده، بیش از دویست نفر از کارگزاران شرکت دارند.

حاضران در تجمع، مطالبه مهم خود را تعیین تکلیف استخدامی می‌دانند و می‌گویند: چرا مجلس بررسی طرح تعیین تکلیف استخدامی ما را به تعویق می‌اندازد؟

به گفته کارگزاران قرار است طرح تعیین تکلیف کارگزاران و کارشناسان در مجلس مطرح شود؛ اما چند هفته است که بررسی این طرح به دلایل مختلف به تعویق می‌افتد و سرگردانی کارگزاران همچنان ادامه دارد.

????معوقه مزدی کارگران مجتمع کشتی سازی ایزوبکو

به گفته سیدجواد حسینی‌کیا عضو کمیسیون صنایع مجلس، مجتمع کشتی سازی ایزوبکو در هرمزگان با ده درصد ظرفیت کار می کند.

در حال حاضر تقاضا و سفارش خرید ۱۰ فروند کشتی به خارج داده شده در حالی که در داخل ظرفیت ساخت آن را وجود دارد.

این شرکت حقوق کارکنان خود را نپرداخته و کارگران آن دستمزد معوقه دارند. در عین حال شرکت از دولت نیز طلب کار است که دولت بدهی خود را نپرداخته است

????ادامه اعتراض بازنشستگان فولاد در اصفهان /مطالباتمان پرداخت نشد

گروهی از بازنشستگان فولاد مبارکه وذوب آهن اصفهان چندمین بار مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند.

گروهی از بازنشستگان فولاد مبارکه وذوب آهن اصفهان امروزبرای چندمین بار مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند.

این بازنشسته‌ها که خواستار وصول مطالبات محقق نشده و پرداخت به موقع مستمری بازنشستگی خود هستند؛ روز گذشته نیز  مقابل ساختمان صدا وسیمای مرکز اصفهان تجمع مشابهی را برپا کرده بودند.

آنهان می‌گویند در حالی دو ماه پرداخت مستمری بازنشستگیمان به تاخیر افتاده که روز گذشته برخی از مسئولان دولتی ونمایندگان مجلس در رسانه‌ها خبر از پرداخت بخشی از حقوقمان را امروز سه شنبه داده بودند که تا این لحظه خبری از آن نیست.

مدیر عامل صندوق فولاد کشور بی‌نتیجه باقی مان در عین  حال صندوق بازنشستگی فولاد با انتشاراطلاعیه‌ای در سایت خود تامین نشدن منابع مالی را عامل اصلی تاخیر در پرداخت مطالبات جاری ومعوقه بازنشستگان اعلام کرده وطبق ای اطلاعیه قرار است این منابع با فروش سهام  شرکت های زیر مجموعه صندوق فولاد تامین شود.

????اعتراض و تجمع کارگران شهرداری خرمشهر همچنان ادامه دارد 

امروز سه شنبه بیست و هشتم آذر۹۶ کارگران شهرداری خرمشهر برای چندمین روز متوالی دست به تجمع اعتراضی زدند. جمعی از کارگران اخراج شده شهرداری خرمشهر در مقابل دفتر امام جمعه  این شهر تجمع کرده اند

اعتراض کارگران ماشین آلات تراکتور سازی وارد روز چهارم شد

شماری از کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتور سازی ایران (تبریز) که از ابتدای این هفته پشت درب‌های محل کارشان مانده‌اند ، برای امضاء وکالت نامه‌ای که مفاد آن به واگذاری این واحد صنعتی کارخانه مربوط می‌شود؛ تحت فشار قرار گرفته‌اند.

شماری از کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتور سازی ایران (تبریز) که از ابتدای این هفته پشت درب‌های محل کارشان مانده‌اند ،  برای امضاء وکالت نامه‌ای که مفاد آن به واگذاری این واحد صنعتی کارخانه مربوط می‌شود؛ تحت فشار قرار گرفته‌اند.

کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی نزدیک به ۲۲۰ نفر می‌شوند از پنجشنبه گذشته که محل کارشان به دلیل خاتمه قرارداد سرمایه‌گذار بخش خصوصی پلمپ شده است، بیکار مانده‌اند. پلمب

به گفته شماری از این کارگران در حال حاضر مسئولیت نگهداری از این واحد صنعتی برعهده اداره تسویه و امور ورشکستگی دادگستری شهرستان تبریز است و در راستای واگذاری این واحد صنعتی شرکت تراکتورسازی تبریز از تک تک آنها  خواسته شده‌است تا وکالت نامه‌ای را امضا کنند.

به گفته این کارگران مفاد این وکالت‌نامه در ارتباط با وضعیت مطالبات صنفی آنهاست و از آنجا که متن این وکالت نامه تضمین کننده خواسته‌های آنها نیست آنها حاضر به امضا آن نیستند.

به گفته کارگران معترض خریدار جدید حاضر نیست تا زیر بار تعهدات مالی وسایر مطالبات کارگران کارخانه برود و این درحالی است ارزش مجموع مطالبات آنها حدود ۱۸ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

به گفته کارگران در عین حال در جریان این واگذاری هیچ تضمینی از بابت استمرار اشتغال آنها به وسیله کارفرمای تازه وجود ندارد.

آنها می‌گویند: به همین دلیل اکنون چند وقتی است که بابت امضاء وکالت‌نامه تحت فشار قرار دارند.

???? سقوط و مدفون شدن کارگر شرکت تولیدی خوراک دام ساوه در سیلو

روز دوشنبه۲۷آذر،یک کارگر شرکت تولیدی خوراک دام  ساوه به داخل سیلو سقوط کرد و مدفون شد .

آزاد ، مسئول روابط عمومی اورژانس ساوه گفت: از لحظه اطلاع نیروهای اورژانس و آتش نشانی و هلال احمر در صحنه حادثه حضور پیدا کردند و برای نجات کارگر شرکت مشغول هستند.

دپوی خوراک دام در این سیلو و احتمال ریزش آن مانع حضور عوامل امدادی برای خارج کردن پیکر این کارگر شده است .

نبود امکاناتی از قبیل بیل مکانیکی در منطقه و ذخیره خوراک دام در سیلوهای مجاور ، باعث شده تلاش ها برای بیرون آوردن پیکر بی جان این کارگر همچنان بی نتیجه بماند.

???? جمع ناظران کشاورزی دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس برای چندمین بار

روز دوشنبه بیست وهفتم آذرماه،جمعی از ناظران کشاورزی برای چند مین بار دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس تجمع کردند.

یکی از این تجمع کنندگان گفت که بعضا ناظران کشاورزی با دو سال سابقه قبل از سال ۹۰ استخدام شدند اما ما که از سال ۹۰ تاکنون مشغول به کار هستیم وضعیت استخدامی‌مان در هاله‌ای از ابهام است. به همین دلیل ما می خواهیم که وضعیت استخدام ناظران کشاورزی از سال ۹۰ تا ۹۶ تعیین تکلیف شود.

مرگ دوکارگر دزفولی بر اثر سقوط در استخر آمونیاک

روز گذشته دو کارگر شاغل در شرکت قارچ ذزفول واقع در استان خوزستان، در حین انجام کار بر اثر سقوط در درون استخر آمونیاک جان باختند.

روز گذشته یکشنبه (۲۶ آذر ماه) دو کارگر شاغل در شرکت قارچ دزفول واقع در استان خوزستان، در حین انجام کار بر اثر سقوط در درون استخر آمونیاک جان باختند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ دزفول با تایید این خبر گفته است نیروهای اورژانس با رسیدن به محل حادثه متوجه شدند ۲ نفر از نیروهای این شرکت با ۲۹ و ۳۰ سال سن در استخر آمونیاک سقوط کرده و پیش از رسیدن آمبولانس جان خود را از دست دادند.

به گفته «سیدمحمد محمودی‌نژاد» امداد گران بعد از انتقال فوری حادثه دیدگان به بیمارستان دزفول تمام تلاش خودرا برای احیای قلبی و ریوی کارگران حادثه دیده  انجام داده ند اما این دو کارگر در همان دقایقی اولیه حادثه جان باخته بودند.

???? سقوط و مدفون شدن کارگر شرکت تولیدی خوراک دام ساوه در سیلو

روز دوشنبه۲۷آذر،یک کارگر شرکت تولیدی خوراک دام  ساوه به داخل سیلو سقوط کرد و مدفون شد .

آزاد ، مسئول روابط عمومی اورژانس ساوه گفت: از لحظه اطلاع نیروهای اورژانس و آتش نشانی و هلال احمر در صحنه حادثه حضور پیدا کردند و برای نجات کارگر شرکت مشغول هستند.

دپوی خوراک دام در این سیلو و احتمال ریزش آن مانع حضور عوامل امدادی برای خارج کردن پیکر این کارگر شده است .

نبود امکاناتی از قبیل بیل مکانیکی در منطقه و ذخیره خوراک دام در سیلوهای مجاور ، باعث شده تلاش ها برای بیرون آوردن پیکر بی جان این کارگر همچنان بی نتیجه بماند.

پروژه معماری