در پی خلف وعده های کارفرما، کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بار دیگر دست به اعتصاب و اعتراض زدند

با گذشت مدت کوتاهی از اعتصاب شش روزه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه که پنج شنبه هفته گذشته با وعده ها و تعهدات  کارفرما، فرماندار  و برخی دیگر از مسئولین شوش پایان گرفت این کارگران بار دیگر از ساعات اولیه صبح امروز و در پی خلف وعده های کارفرما دست از کار کشیدند و دست به تجمع و اقدامات اعتراضی در قسمتهای مختلف شرکت زدند.

بنا بر گزارشهای ارسالی از سوی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، اعتصاب و تجمعات امروز در پی آن شروع شد که کارفرما بر خلاف وعده هایش که مقرر شده بود حقوق شهریور ماه همه کارگران و کارکنان شرکت را اول هفته پرداخت کند بار دیگر به شیوه های قبلی متوسل شد و با هدف ایجاد دو دستگی در میان کارگران، حقوق شهریور ماه تعدادی از آنها را در یک بخش معین واریز و حقوق تعداد دیگری را  در آن همان بخش واریز نکرد. علاوه بر این حقوق شهریور ماه همه کارگران و کارکنان برخی قسمتها از جمله پرسنل رسمی، مهندسین و پرسنل آتش نشانی و حراست نیز پرداخت نشد.

در پی این وضعیت، کارگران برخی قسمتها طی دو روز گذشته نیز دست به اعتصاب و اعتراض زده بودند  اما امروز و با فرا رسیدن آخرین روزهای هفته، ابتدا کارگران کشاورزی اعم از آبیاری ودفع افات شامل کارگران رسمی وغیر رسمی دست به اعتصاب و تجمع زدند و سپس بخشهای دیگر شرکت شامل تمام پرسنل مدیریت امور اداری، مالی، بازرگانی داخلی، زیر بنایی و بخشی از رانندگان استیجاری و حراست بیرون محوطه صنعتی که برای اداره کشاورزی کار میکنند به اعتصاب پیوستند.

بنا بر این گزارش، بدنبال این اعتصاب و تجمع و علیرغم حضور نیروهای انتظامی، کارگران اقدام به بستن تمامی دروازه های بخش صنعتی  شرکت کرده و از ورود نیشکر به این محل ممانعت بعمل آورده و باسکول کارخانه را تعطیل کردند. همچنین بجز کوره اصلی بخار که به تولید شکر اختصاص دارد و اصلی ترین کوره بخار کارخانه است بقیه دستگاههای کارخانه خاموش گردید.

بنا بر اظهار کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، بدنبال این اعتصاب و تجمعات در قسمتهای مختلف کارخانه، فردی به نام خطیبی که کارگران او را نمی شناختند با معرفی خود به عنوان نماینده اسد بیگی در میان آنان حاضر شد و با وعده پرداخت حقوق شهریور ماه کارگرانی که حقوق این ماه را نگرفته اند تلاش کرد آنان را وادار به شکستن اعتصاب و باز کردن درب ورودی نیشکر کند  اما کارگران بطور متحدانه ای اعلام کردند ما نماینده ای از سوی اسد بیگی قبول نمی کنیم، نماینده ای که میتواند ما را به سر کار بازگرداند فقط گوشی هایمان است که پیامک واریز حقوقمان را توسط آن دریافت کنیم.

بنا بر این اظهارات، خلف وعده های کارفرما در شرایطی ادامه دارد که روزانه حدود ۲۰ الی ۳۰ کامیون بار شکر به ارزش هر کامیون ۷۵ میلیون تومان از کارخانه خارج میشود و علاوه بر این روزانه حجم بالایی  ملاس، باگاس و دیگر محصولات به ارزش میلیاردها ریال فروخته میشود.

بر اساس آخرین خبرهای ارسالی از سوی کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران، این اعتصاب تا پایان ساعت کاری شیفت صبح کارخانه ادامه داشت و شیفت بعد از ظهر نیز از راه اندازی کارخانه تا لحظه مخابره این خبر خودداری کرده است. کارگران اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه اعلام کرده در صورت عدم واریز حقوق شهریور ماه همه کارگران، آنان از فردا صبح بطور یکپارچه ای اعتصاب را ادامه خواهند داد و اقدام به تشدید اعتراضات خود خواهند کرد. همچنین آنان اعلام کرده اند کارفرما باید به همه تعهدات خود که در پایان اعتصاب شش روزه آنان اعلام شد عمل کند و چنانچه بخواهد خلف وعده هایش را ادامه  دهد شرکت نیشکر هفت تپه روی آرامش به خود نخواهد دید.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۶

پروژه معماری