قطع حقوق گسترده استادان در دانشگاه آزاد

▪️روزنامه شرق گزارش داده با آغاز ریاست فرهاد رهبر در دانشگاه آزاد، با برخی اقدامات اداری و استخدامی، حقوق صدها نفر از اعضای هیات علمی از آغاز بهمن قطع شده است و به نظر می‌رسد دانشگاه آزاد می‌خواهد برخی اعضای هیات علمی را به استاد حق‌التدریس تبدیل کرده و برخی را پاکسازی و با نیروهای جدید جایگزین کند.

▫️براساس این گزارش، کمیته جذب نیرو در دانشگاه که وظیفه بررسی و تمدید استخدام‌ها را دارد در ماه‌های اخیر تشکیل جلسه نداده و استادان قراردادی بلاتکلیف بودند و به تازگی هم ابلاغیه‌های محرمانه‌ای فرستاده شده که دانشگاه به موجب آنها به طور یک طرفه قرارداد را تغییر داده و به عنوان مثال می‌خواهد در واحد علوم و تحقیقات ۱۷۰ نفر از هیات علمی تمام‌وقت با قرارداد یک‌ساله، تقریبا همه هیات علمی نیمه‌وقت و تقریبا همه هیات علمی بالای ٧٠‌ساله را حق‌التدریسی کند.

▪️شرق می‌نویسد احتمالا «برخی از بورسیه‌هایی که در دولت نهم و دهم جذب هیات علمی دانشگاه نشده‌اند، قرار است جایگزین استادانی شوند که به صورت غیرمستقیم و یک‌سویه حق‌التدریس شده‌اند.»

▫️به دنبال انقلاب فرهنگی استادان و در مواردی دانشجویان با گزینش‌های عقیدتی مواجه بوده‌اند و بارها استادان و دانشجویان به دلایل غیرعلمی و غیراداری اخراج شده‌اند. در سال‌های گذشته در رتبه‌بندی‌های جهانی به ندرت دانشگاهی از ایران در میان ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان حضور داشته است.

پروژه معماری