ettehad top bar

کردهای سوریه ترکیه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کردند

رادیو آلمان:کردهای سوریه ترکیه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کردند

کردهای سوریه اتهام‌های سختی به ارتش ترکیه وارد کرده‌اند. آیا ارتش ترکیه در حمله به کردهای شمال سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است؟ آیا این عضو ناتو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی را نقض کرده است؟

شبه‌نظامیان کرد “یگان‌های مدافع خلق” (YPG) اعلام کردند مدارکی در دست دارند که نشان می‌دهد ارتش ترکیه در سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است.

سخنگوی یگان‌های مدافع خلق اعلام کرد که پس از حمله ارتش ترکیه به عفرین شش نفر زخمی شده‌اند، که مشکلات تنفسی دارند و در آنها عوارضی دیده می‌شود که در پی استفاده از سلاح‌های شیمیایی به افراد دست می‌دهد.

بیشتر بخوانید: شابهی منتشر کرده‌اند. این گروه گزارش داده که شش نفر زخمی در منطقه عفرین در پی گازی شیمیایی، که شرح دقیق آن در گزارش نیامده، آسیب دیده‌اند.

گفته می‌شود حمله شیمیایی ارتش ترکیه به شبه‌نظامیان کرد یگان‌های مدافع خلق در منطقه شیخ حدید در غرب عفرین رخ داده است.

در هفته گذشته استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نیز از استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی در عفرین خبر داده بود. نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه اما هم‌زمان خبر داده بود که این اتهام‌ها از طرف نهادی بی‌طرف تایید نشده است.

مجروحانی با مشکلات تنفسی

رئیس بیمارستان عفرین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آلمان گفته است که مجروحان با مشکلات تنفسی پس از حمله موشکی ترکیه به عفرین به این بیمارستان منتقل شده‌اند.

ارتش ترکیه هنوز در باره این اتهام موضع گیری نکرده و واکنشی نشان نداده است. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک ترکیه در این باره اعلام کرده که این اتهام‌ها “تبلیغات سیاه” علیه ترکیه هستند و ترکیه هرگز در سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده نکرده است.

عقب راندن کردها تا رودخانه فرات

ارتش ترکیه به همراه نیروهای ارتش آزاد سوریه در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۸ به منطقه عفرین در شمال سوریه حمله کرد. ترکیه اعلام کرده که هدف عملیات موسوم به “شاخه زیتون” ایجاد منطقه‌ای امن در مرز سوریه و عقب راندن شبه‌نظامیان کردِ یگان‌های مدافع خلق تا پشت رود فرات است.

“یگان‌های مدافع خلق” کرد سوریه که هدف عملیات تهاجمی ارتش ترکیه قرار گرفته‌اند، متحد آمریکا هستند. ترکیه یگان‌های مدافع خلق را بخشی از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند. این حزب از سال‌ها پیش درگیر نبرد مسلحانه با دولت ترکیه است و گروهی از رهبران آن در سال‌های دهه ۸۰ میلادی از ترکیه به سوریه گریختند.