ettehad top bar

کارگران کنترل بلیت در ایستگاه‌های خطوط بی آر تی(سامانه اتوبوس های تندرو) شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه چه می گذرد؟

«مرخصی بدون حقوق»، «دستمزد ثابت روزانه بدون توجه به ماموریت در روزهای تعطیل» و «محرومیت از عیدی پایان سال» از تخلفات آشکار علیه شاغلان در ایستگاه‌های اتوبوس‌های بی.آر.تی پایتخت است.
ازجمله آمده است:گشت و گذاری میدانی و مصاحبه غیرعلنی با ناظران بلیت اتوبوس‌های بی.آر.تی پایتخت که در سرما و گرما باید نظاره گر ثبت کارت بلیت مسافران باشند حکایت از شرایط ناعادلانه و البته غیرقانونی حاکم بر وضعیت اشتغال آنها دارد. در همین زمینه در ایستگاه‌های مختلف و البته در خطوط مختلف سامانه‌های اتوبوس‌های بی.آر.تی به صورت نامحسوس شرایط شغلی آنها را جویا شدیم.
اینکه غالب این افراد به اجبار تن به هر شرایطی می دهند و بسیاری از آنها از شرایط قانون کار بی اطلاع هستند نباید بهانه ای برای کارفرما و سوء استفاده شود.
نکته قابل تامل اینکه تمام این افراد که تحت عنوان «عامل کنترل بلیت» در ایستگاه‌های بی آر تی مشغول به کار هستند از بسیاری از قوانین حاکم بر قانون کار محروم هستند. وقتی صحبت از وضعیت شغلی آنها می‌کنیم، می گویند که تنها حمایت شرکت پیمانکار، پوشش بیمه‌ای توسط شرکت است.

در حالیکه تمام کارگران تحت پوشش قانون کار باید از مزایای عیدی و پاداش پایان سال به تناسب تعداد ماه‌های کارکرد برخوردار شوند اما این افراد از عیدی و پاداش پایان سال محروم هستند.

یکی مشکلات پیش روی این افراد، مرخصی بدون حقوق است!

ساعت کاری این افراد در سه شیفت ۶ صبح تا ۱۴، ۱۴ تا ۲۲ و ۲۲ تا ۶ صبح تقسیم شده است؛ برای شاغلان یکی از دو شیفت‌ ۶ تا ۱۴ و ۱۴ تا ۲۲، روزانه ۴۰ هزار تومان دستمزد پرداخت می شود که با احتساب حضور ۳۰ روزه، ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دستمزد دریافت می کنند. این رقم برای شاغلان ۲۲ تا ۶ صبح روزانه ۵۰ هزار تومان و ماهیانه به شرط حضور ۳۰ روزه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
علاو بر این در عین حال که باید برای روزهای تعطیل مبلغی به عنوان اضافه کار به نیروی شاغل پرداخت شود اما مزد ثابت برای این افراد در نظر گرفته شده است.
اما نکته دیگر، محرومیت از پرداخت دستمزد در صورت استفاده از مرخصی است به این ترتیب که اگر نیرویی تقاضای مرخصی کند، در صورت موافقت با درخواست وی، در روزهای مرخصی به وی حقوق پرداخت نمی شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر به عنوان فرد متقاضی جذب در این بخش، با مراجعه به مسئول جذب و نظارت بر «ناظران بلیت» در یکی از پایانه‌های سامانه‌های بی.آر.تی مراجعه کردم. وی می‌گوید: شرایط جذب در تمام خطوط بی.آر.تی یکسان است اما استخدام افراد در دو سامانه توسط ما انجام می شود.
وی گفت: دستمزد روزانه افراد در شرکت ما روزانه ۴۰ هزار تومان است که البته پایه حقوق قانون کار روزانه ۳۲ هزار و ۶۰۰ تومان است. افراد یک هفته پس از جذب تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.
به گفته وی، «دستمزد ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و کار، کارِ پادگانی است».
او درباره اینکه آیا عیدی پایان سال هم پرداخت می شود می گوید: «نه به هیچ عنوان؛ حقوق وزارت کار الان روزی ۳۲ هزار و ۶۰۰ تومان است اما شرکت ما روزانه ۴۰ هزار تومان دستمزد پرداخت می کند. مازاد حقوق پایه دولتی تا ۴۰ هزار تومان به عنوان عیدی و سنوات به صورت روزانه در حال پرداخت است تا شرکت در پایان سال عیدی پرداخت نکند».
بنابراین گزارش، در صورتی که این افراد در روزهای تعطیل در محل ماموریت خود حاضر باشند باید مشمول اضافه کار شوند؛ در حالی که این افراد یک میزان دستمزد ثابت روزانه بدون توجه به ایام تعطیل یا غیرتعطیل دریافت می کنند.

همه این تخلفات در حالی صورت می گیرد که در صورت رد شدن مسافر بدون ثبت کار بلیت، ناظر کنترل بلیت مشمول جریمه سنگین مالی می شود.