اطلاعیه کانون صنفی معلمان تهران پیرامون پرداخت نشدن حق‌التدریس هشت‌ماهه معلمان

باوجود گذشت نزدیک به شش ماه از سال تحصیلی ۹۶-۹۷، طبق روال چند سال گذشته متأسفانه شاهد تأخیرهای طولانی در پرداخت حق‌التدریس کلاس‌های غیرموظف معلمان شاغل و بازنشسته هستیم. روندی که به‌تدریج به رسمی ناخوشایند تبدیل‌شده و حاکی از بی‌توجهی روزافزون به انجام ابتدایی‌ترین وظایف دستگاهی است که این نیروها را به دلیل نیاز شدید مالی، با کمترین دستمزد به خدمت می‌گیرد اما نمی‌تواند یا نمی‌خواهد حداقل شرایط یک قرارداد که انجام به‌موقع تعهدات مالی است را رعایت نماید. به‌گونه‌ای که همواره نارضایتی شدید همکاران و در برخی موارد اعتراضات آنان به‌صورت عدم حضور در کلاس درس را – علیرغم میل باطنی- به دنبال داشته است. در هر حالت این روند زیان‌های جبران‌ناپذیر مادی و معنوی را برای همکارانمان به همراه داشته و دارد.

فرهنگیان شاغل و بازنشسته، سال تحصیلی ۹۶-۹۷ را در حالی آغاز نمودند که بخشی از حق‌الزحمه‌ی کلاس‌های غیرموظف خود در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ را نیز طلبکار بوده و با خلف وعده‌ی مکرر مسئولان، بخش‌هایی از این بدهی‌ تاکنون نیز پرداخت‌نشده است و همچنین عدم پرداخت حق‌التدریس سال تحصیلی جاری که در نیمه ماه ششم آن به سرمی بریم، طلبکاری‌های معلمان را از سال تحصیلی قبل به سال تحصیلی کنونی ادامه دارو انباشته نموده است. اکنون‌که معلمان دست‌کم هشت ماه حق‌الزحمه تلاش‌های خود را در کلاس‌های درس غیرموظف طلب دارند، بیش از هر چیز انگشت اتهامشان متوجه کم‌کاری، بی‌برنامگی و عدم پای بندی به تعهدات در وزارت آموزش‌وپرورش و درنهایت دولت است.

کانون صنفی معلمان تهران ضمن تأکید بر حقوق مادی و معنویِ همکاران، از تأخیر طولانی و بی‌توجهی غیرمسئولانه در پرداخت به‌موقع حق‌الزحمه‌ها که قرار است جبران‌کننده کسری حقوق ثابت شاغلان و بازنشستگان باشد، اعتراض شدید خود را اعلام می‌دارد و حق اعتراض به چنین رویه‌ی نادرستی را برای همکاران متضرر، به‌صورت فردی یا جمعی به رسمیت می‌شناسد.

انتظار می‌رود که وزارت آموزش‌وپرورش، سازمان برنامه‌وبودجه و به‌طور کل، دولت در جهت حل ریشه‌ای و فوری این مشکل اهتمام جدی داشته و فارغ از تبلیغات رسانه‌ای مشکل را برطرف نمایند.

کانون صنفی معلمان استان تهران ۱۳۹۶/۱۲/۱۱

پروژه معماری