ettehad top bar

کشاورزان ورزنه تجمع خود را به کنار خط انتقال آب اصفهان به یزد منتقل کردند

روز جمعه یازدهم اسفندماه، کشاورزان ورزنه درادامه اعتراضات دامنه دارشان تجمع خود را به کنار خط انتقال آب اصفهان به یزد منتقل کردند. این تجمع با مداخله نیروی انتظامی به پایان رسید.
بتاریخ۱۲اسفند،درست هم‌زمان با روزهایی که کنفرانسی برای تدوین دیپلماسی آبی ایران در آن سوی مرزها برگزار شد، کشاورزان ورزنه‌‎ای در اعتراض به نبود تخصیص حقابه‌های قانونی خود تجمع کردند.
این اعتراضات نشان می‌دهد که در داخل کشور فضای مناسبی برای گفت‌وگو بر سر آب ایجاد نشده است و در تقسیم آب منابع داخلی، دیپلماسی مناسبی را در پیش نگرفته‌ایم. نبود گفت‌وگو بر سر آب و سیاست‌های احتمالا نادرست گذشته، ایران امروز را به جایی کشانده که کشاورزان خسته از ضعف‌های مدیریتی که در روزهای گذشته با اعتراضات آرام خود پاسخی از سوی مسئولان دریافت نکردند، روز جمعه در کنار خط لوله انتقال آب اصفهان به یزد تجمع کردند. این تجمع با حضور مأموران نیروی انتظامی، (تا لحظه تنظیم این گزارش)، بدون آسیب به تأسیسات و افراد پایان یافت اما تجمعاتی از این دست، نشان‌دهنده گسترش‌یافتن جدال آب در مرزهای داخلی ایران است.
کشاورزان ورزنه و شرق اصفهان از روز جمعه ٢٧ بهمن ماه در اعتراض به عدم تخصیص حقابه قانونی خود با گذاشتن تراکتورهایشان در ابتدای ورودی شهر اعتراضات مسالمت‌آمیز خود را آغاز کردند. این کشاورزان که با عدم پاسخگویی مسئولان مواجه شدند، چند روز پیش تراکتورهای خود را رها کرده و داخل شهر ورزنه با شعار «مرگ بر کشاورز»، «درود بر ستمگر» سعی کردند صدای خود را به گوش مسئولان برسانند و پس از پایان راهپیمایی، مجددا به محل اصلی تجمع خود در ورودی شهر برگشتند. اما روز جمعه آنها تجمع خود را به کنار خط انتقال آب اصفهان به یزد منتقل کردند. این تجمع با مداخله نیروی انتظامی به پایان رسید. در جریان درگیری کشاورزان شرق اصفهان، در سال ٩١، این خط لوله تخریب شد و آبرسانی به شهر یزد با اختلال مواجه شده بود. در آن سال اعتراضات کشاورزان به آشوب تبدیل شد. سابقه درگیری در حوضه زاینده‌رود فقط به شکسته‌شدن لوله انتقال آب اصفهان به یزد خلاصه نمی‌شود. درگیری کشاورزان بر سر پروژه انتقال آب‌ بن-بروجن که آب را از یک بخش از استان چهارمحال‌وبختیاری به سمت دیگری از این استان برای تأمین نیازهای صنعت فولاد منتقل می‌کرد نیز در تیرماه سال ٩۵، منجر به کشته‌شدن یک نفر شد.
حال بار دیگر کشاورزان اصفهانی که دل‌خوش به مصوبات ٩ماده‌‎ای شورای‌عالی آب و امیدوار بودند با تشکیل کمیته مدیریت به‌هم‌پیوسته حوضه آبریز زاینده‌رود، بخشی از مشکلاتشان حل شود، کارد به استخوانشان رسیده و به اعتراضات روی آورده‌اند.