۵۰۰ تومان برای حمل یک کیسه ۴۰ کیلوگرمی!

حدود ۲۰ نفر از کارگران پخش و توزیع آرد از نبود حقوق مکفی و بیمه تامین اجتماعی و همچنین نبود استانداردهای لازم برای حمل بار اعلام نارضایتی دارند.

یکی از کارگران پخش آرد قزوین در گفت‌وگو با آرمان شهرمی‌گوید: متاسفانه هیچ نظارتی بر وضعیت کارگران پخش آرد وجود ندارد و ما کارگران از داشتن کوچک‌ترین حقوق اجتماعی و رفاهی محروم هستیم. ما کارگران که حدودا ۲۰ نفر هستیم، روزانه بدون هیچگونه وسیله ایمنی ۴۰۰ کیسه آرد را با دستان خالی جابجا می‌کنیم. هر کیسه آرد ۴۰ کیلوگرم وزن دارد و قرارگرفتن آن روی شانه و حمل آن باعث شده تا اکثرا مشکلات درد مفاصل و کمر داشته باشیم.

وی افزود: برای هر کیسه آرد، ۵۰۰ تومان می‌گیریم که روزانه کل درآمد یک کارگر، ۲۰ هزارتومان و ماهیانه ۶۰۰ هزارتومان است. برخی از مراکز نانوایی، مقداری مبالغ ناچیز در حد ۲ تا ۵ هزارتومان به صورت انعام یا به اصطلاح پول چایی پرداخت می‌کنند و اگر همین مبالغ وجود نداشته باشد، معیشت و زندگی روزمره ما مختل می‌شود.

این کارگر ادامه داد: به علت اینکه هیچگونه قراردادی با ما منعقد نکرده‌اند، حق هیچگونه اعتراض وشکایتی نداریم. درحال حاضر عده‌ای راننده هر روز با ما در ارتباط هستند و خود این رانندگان نیز تحت پوشش بیمه قرار ندارند.

بازرسان اداره کار نظارت کنند

فعال حوزه کارگران خبازی به آرمان شهر می‌گوید: متاسفانه این مسئله تنها به یک استان مربوط نمی‌شود و اکنون در کل ایران کارگران پخش آرد با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند. درحال حاضر کارخانه‌ها و شرکت‌های توزیع آرد این کارگران را با کمترین قیمت و پایین‌تر از قانون کار استخدام می کند.

«یدالله صمدی» می‌گوید: اکثر کارگرانی که در این حوزه فعالیت دارند، مسن بوده و سن بالایی دارند؛ برای تخلیه هر کیسه نیز ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان هزینه می‌گیرند و معمولا قراردادی هم منعقد نمی‌شود. از آن‌جای که این کارگران توسط رانندگان پخش یا پیمانکاران به کارگیری می شوند، لذا همیشه حقوق مادی و معنوی آن‌ها تضییع می‌شود.

وی می‌افزاید: درحال حاضر تنها نهادی که باید در این حوزه ورود پیدا کند، بازرسان اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی هستند که معمولا این نظارت‌ها وجود ندارد. بارها این موضوع به وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گزارش شده و خود مسئولان مربوطه نیز از این مشکلات اطلاع دارند، اما اقدام درخور توجهی که باید صورت پذیرد را شاهد نیستیم.//پایان

پروژه معماری