ettehad top bar

دولت موظف به حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی شد

ایرنا:نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تامین نظر شورای نگهبان در لایحه بودجه ۹۷، دولت را به حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی به صورت تدریجی موظف کردند.

نمایندگان در جلسه علنی عصر امروز – سه‌شنبه – مجلس شورای اسلامی تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور که مربوط به بخش هدفمندی یارانه ها است را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این اصلاحیه، دولت را موظف کردند نسبت به حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی به صورت تدریجی اقدام کنند.
در مصوبه پیشین مجلس تصویب شده بود که دولت موظف به حذف یارانه خانواده‌های پُردرآمد است. شورای نگهبان نیز از عبارت خانوارهای پُردرآمد ایراد گرفت.
نمایندگان مجلس نیز برای رفع این ابهام عبارت سه دهک بالای درآمدی را جایگزین کرد.
همچنین در جدول مربوط به دریافتی ها و پرداختی‌های هدفمندی یارانه‌ها، در بخشی از پرداختی‌ها که مبلغ ۶۰ هزار میلیارد ریال گنجانده شده است، عبارت افزایش بهره وری و کاهش شدت انرژی اضافه شد.
در این جزء مواردی همچون واردات فرآورده های نفتی، سهم ۵/۱۴ درصد شرکت ملی نفت ایران از محل صادرات فرآوردهای نفتی، بازپرداخت طرح های گازرسانی و بهینه سازی مصرف انرژی موضوع ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور نیز وجود دارد.
اصلاح تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۷ با ۱۳۲ رای موافق، دو رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید.