ettehad top bar

ادامه اعتراضات کشاورزان ورزنه نسبت به عدم اختصاص حق آبه باتجمع مقابل استانداری اصفهان در روز ۱۷ اسفند و حمله نیروهای گارد ویژه به تجمع ۱۸ اسفند ماه آنان

صبح روزپنج شنبه هفدهم اسفندماه،بیش از هزار نفر از کشاورزان شرق استان اصفهان درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم اختصاص حق آبه دست به تجمع مقابل استانداری اصفهان زدند.

براساس گزارش منتشره، با همراه داشتن دست نویس هایی با عنوان ماکشاورز فقیریم ذلت نمی پذیریم ،از خواهان تامین سهم حق آبه بهاره و دریافت خسارت قبلی خود شدند .

معترضان تاکید کردند: حق آبه شان از طریق جاری شدن آب در زاینده رود برای آبیاری مزارع کشاورزی تامین شود.

یورش نیروهای گارد ویژه به تجمع کشاورزان وزرنه – ۱۸ اسفند

بنا بر اخبار منتشره، امروز ۱۸ اسفند ماه نیز اعتراضات کشاورزان ورزنه ادامه پیدا کرد و حوالی ظهر تجمع آنان با حمله نیروهای گارد ویژه و استفاده از گاز اشک آور و بنا بر برخی گفته ها استفاده از سلاح و تیراندازی به سوی کشاورزان به درگیری شدید کشیده شد.

خواسته کشاورزان ورزنه اصفهان چیست؟/ آیا به خواسته خود خواهند رسید؟

چند روزیست که کشاورزان زجرکشیده و مستضعف شرق اصفهان با تمام مشکلات و مخاطرات، خود را به اصفهان می رسانند تا شاید بتوانند ندای مظلومیت خود و حکایت ظلمی که بدانان رفته است را به گوش مسئولان برسانند و از آن چاره جویی کنند.

اما این اولین بار نیست!

آنان قریب به ۲۰ سال است خواسته برحق خود را به انحاء مختلف و با تشکیل تجمعات، تحصن و اعتراض پیگیری کرده اند و نه تنها صدایشان به جایی نرسیده است، بلکه آسیبهای فراوانی هم متحمل گشته اند و به جز اندک مسکّنی، به حق مسلم خود دست نیافته اند.

اما این بار ، قضیه اندکی متفاوت است! این بار این اعتراضات ، همراه با آگاهی بیشتر در طرح مطالبات است. چرا که نیک می دانند:

“تکرار روشهای تجربه شده در گذشته، منجر به دستیابی به نتایج متفاوت از قبل نخواهد شد.”

و می دانند که اگر می خواهند به نتایج متفاوت از قبل دست یابند
بایستی با نگاه آگاهانه تر و رویکرد جامع تری به طرح مطالبات خود بپردازند.
به همین دلیل است که دیگر شعار نمی دهند
“آب زاینده رود حق مسلم ماست”
بلکه فریاد سر می دهند
“زاینده رود حق مسلم ماست”.

دیگر مطالبه ی “آب کشاورزی” نیست بلکه مطالبه آنان “زاینده رود جاری” است.
و خلاصه این که دریافته اند مساله، “آب” نیست، بلکه مساله “زاینده رود” است!

از نظر مسئولان نیز پاسخ مطالبه “آب” برای “کشاورزی” مشخص است و در بهترین حالت عبارتست از: پرداخت خسارت ، وعده رساندن پساب شهری، مشاغل جایگزین ، انتقال آب کشاورزی با لوله! و حتی روش خلاقانه‌ی!! گرفتن انشعاب از لوله یزد برای تخصیص حقآبه و… که کشاورزان، خود بهتر می دانند مسکّنی بیش نیست.

اما ،بر خلاف مساله ” آب کشاورزی”، مساله “زاینده رود” بعنوان مهم ترین رود دائمی فلات مرکزی ایران ، مساله ای واحد ، منحصربفرد و “ملی” است که اگر صحیح مطرح شود می تواند حمایت یک “ملت” را بهمراه خود داشته باشد وحل آن نیز یک مساله “ملی” است.

برای اینست که مطالبات آنان با هوشمندی به سمت “زاینده رود دائمی” سوق پیدا کرده است. و اگر این مهم تحقق یابد همه ذینفعان زاینده رود من جمله کشاورزان شرق به حق خود خواهند رسید.