تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه آونگان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل استانداری مرکزی برای سومین روز متوالی

روز دوشنبه بیست ویکم اسفندماه برای سومین روز متوالی، کارگران بازنشسته کارخانه آونگان دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان پس از چندسال، مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.
امروز کارگران آونگان مقابل استانداری تجمع کردند و می گویند برای سومین روز متوالی است که در این مکان تجمع می کنند. با نگاهی گذرا به تجمع کنندگان مردان مسنی را می‌بینی که تنها به دنبال حقوق خود هستند و کاسه صبر چهارساله ‌ شان دیگر لبریز شده است.

نماینده کارگران بازنشسته شرکت آونگان گفت: سال ۱۳۸۳ بود که آونگان رسما به بخش خصوصی واگذار شد و شخصی به نام غلامعباس جعفری با ۱۲ میلیارد تومان آونگان را خریداری کرد. این رقم واگذاری سروصدای بسیاری به پا کرد به نحوی که حتی نحوه واگذاری در مجلس شورای اسلامی به تحقیق و تفحص گذاشته شد و طی ارزیابی ها رقم واقعی آونگان ۳۶ میلیارد تومان برآورد شد در حالی که با رقم ۱۲ میلیارد تومان به یک فرد واگذار شد و در واقع امکانی برای پرکردن این خلا بزرگ قیمتی وجود نداشت چراکه مزایده انجام شده و در واقع کار از کار گذشته بود.
وی با بیان اینکه آونگان رسما در سال ۹۱ ورشکست شد و از آن زمان تاکنون هیچ اقدامی برای شرکت و کارگران آن انجام نشده است، تاکید کرد: در زمان ورشکستگی مطالبات ۱۰۰ نفر از کارگران شرکت باقی ماند؛ ۲۰ نفر مشغول به کار بودند که پس از ورشکستگی مشمول بیمه بیکاری شدند و ۸۰ نفر نیز بازنشست شدند.
وی با بیان اینکه در تمام طول خدمت چهار درصد از حقوق کارگران به منظور بیمه مشاغل سخت و زیان ‌ آور کسر شد که تا به امروز چیزی در ازای آن از طرف کارفرما پرداخت نشده است، علاوه بر آن حقوق معوقه و سنوات بازنشستگان نیز باقی ماند که این رقم حدود ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است که با وجود پیگیری از محل دادگاه حقوقی و اداره کار و اداره ورشکستگی راه به جایی نبرده‌ایم.
این کارگربازنشسته ارزش اموال منقول و غیرمنقول شرکت پس از ارزیابی سال ۹۱ را ۹۸ میلیارد و ۴۱۳ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: کارخانه از سال ۹۱ تاکنون دو بار به مزایده گذاشته شده است، اما هر بار به گفته مسئولان به دلایل نامعلوم متقاضیان مزایده در روز مزایده حاضر نشدند و در واقع شرکت به فروش نرسید.
وی اضافه کرد: در مرحله سوم مزایده با کارشناسی مجدد ارزش شرکت ۷۶ میلیارد تومان برآورد شد که تاکنون شخصی اعلام آمادگی کرده است که تنها ۱۰ میلیارد تومان پول نقد در اختیار دارد، اما طبق نظر دادگاه فروش آونگان باید کاملا نقد و با پرداخت کل پول انجام شود که در شرایط کنونی کمتر کسی وجود دارد که ۷۶ میلیارد تومان نقد برای خرید یک کارخانه پرداخت کند.

این نماینده کارگران آونگان با اشاره به بدهی‌های شرکت گفت: آونگان در حال حاضر ۴۰ میلیارد تومان به بانک سپه، تجارت و صادرات بدهکار است که سهامدار این رقم برای رونق شرکت دریافت کرد، اما هیچگاه برای آونگان هزینه نکرد. در کنار این بدهی حدود ۹ میلیارد تومان بدهی بیمه و ۱.۵ میلیارد تومان نیز بدهی دارایی و هزینه آب وبرق و گاز و … است.
وی به دیدار امروز تعدادی از نمایندگان کارگران آونگان با سعید فرخی سرپرست معاونت اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی و محمود نعمتی مدیرکل دفتر اقتصادی استاندار مرکزی اشاره کرد و گفت: مسئولان نیز گفتند که کاری از ما برنمی‌آید، شرکت خریدار ندارد و در واقع آونگان روی دستمان مانده است و فروش آن به خریدار فعلی که تنها ۱۰ میلیارد تومان پول نقد در اختیار دارد نیز غیرقانونی است و همچنان به مانند ۴ سال گذشته نتیجه نگرفتیم.

این کارگربازنشسته تصریح کرد: مسئولان استان هیچ پاسخ روشنی تاکنون به ۸۰ کارگر آونگان نداده‌اند و جایی نیست که شکایت خود را به آنجا ببریم.

بنابهمین گزارش،روزگاری تولید دکل‌های انتقال نیرو خاورمیانه در اراک و در کارخانه آونگان انجام می‌شد، اما امروز گویی آونگانی از ابتدا وجود نداشته و کسی فریاد یاری طلب کردن آن را نمی‌شنود.
شرکت آونگان اراک در سال ۱۳۵۳ کار خود را در فاصله سه کیلومتری اراک آغاز کرد و اما در آستانه ۳۰ سالگی به زمین خورد و دیگر توانی برای سرپاشدن نیافت و در ورطه ورشکستگی سقوط کرد سقوطی که پس از چهار سال گویی دیگر اراده‌ای برای بیرون کشیدن آن وجود ندارد.

پروژه معماری