ettehad top bar

در حالی محصولات غذایی این روزها در مسیر گرانی قرار گرفته که فعالان این صنف می‌گویند هیچ کمبودی در بازار مواد غذایی وجود ندارد. به گفته محمد کریمی تفرشی رییس هییت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی، متاسفانه برخی جنگ روانی علیه بازارها راه انداخته و زمینه نوسان را ایجاد کرده اند.
گرانی‌های این روزهای بازار ارز و سکه محدود نمی شود پایش از سبزه میدان و میدان فردوسی به فروشگاه های مواد غذایی هم باز شده است .

حالا قیمت اجناس فروشگاهی بی‌حساب و کتاب بالا رفته است. برخی ١٠ تا ٢٠‌د‌رصد‌ و برخی د‌یگر تا ۴٠‌د‌رصد‌ بالا رفته‌اند‌. بیشترشان افزایش قیمت را روی محصول د‌رج کرد‌ه‌اند‌ و برخی د‌یگر نه.

از مرغ که حالا در آستانه ۹ هزار تومان قرار گرفته تا برنج خارجی به قیمت ۱۰ هزار تومان در هر کیلو خرید و فروش می شود. این روزها دیگر فروشندگان مواد غذایی هم از قیمت اجناس بی اطلاعند و هر بار قیمت کالاها را چک می‌کنند. محمد صاحب یک سوپر مارکت در حوالی میدان صادقیه در اینباره به پول نیوز می‌گوید: خود ما هم از تغییر مدام برچسب قیمت روی اجناس خسته شدیم و دیگر قیمت کالاها را روی قفسه ها نصب نمی کنیم . نوشابه، شیر، بستنی، مواد‌ شویند‌ه، آب معد‌نی و هرچه که فکرش را بکنید‌، گران شد‌ه است.

گرانی های چند باره

او با بیان اینکه برخی مردم گمان می کنند که فروشندگان خرد از شرایط پیش آمده سواستفاده می‌کنند و کالاها را به قیمت‌های بالاتری عرضه می‌کنند، ادامه داد: در فروشگاه‌های مواد غذایی تنها عرضه اجناس انجام می شود و فروشندگان هیچ دخل و تصرفی در قیمت ها ندارند. به گفته او‌، افزایش قیمت ها به یک یا چند کالا محدود نمی شوند. حتی برخی از اجناس از ابتدای امسال چندین بار طعم گرانی را چشیده‌اند و کارخانجاتی که یک بار قیمت محصولات خود را بالابرده اند دوباره درصدد تغییر قیمت محصولات خود بر آمده‌اند.

کمبودی در بازار مواد غذایی نداریم

اما در حالی محصولات غذایی این روزها در مسیر گرانی قرار گرفته که فعالان این صنف می گویند هیچ کمبودی در بازار مواد غذایی وجود ندارد. محمد کریمی تفرشی رییس هییت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی با بیان اینکه هیچ کمبودی در بازار مواد غذایی وجود ندارد، می‌گوید: متاسفانه برخی جنگ روانی علیه بازارها راه انداخته اند و زمینه نوسان را ایجاد کرده اند. وقتی که بازاری مانند ارز و طلا دچار نوسان شود سایر بازارها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد به همین دلیل دربازار کالا نیز شاهد رشد قیمت‌ها هستیم.

او که معتقد است بخش زیادی از افزایش قیمت اجناس ناشی از رفتارهای هیجانی بازار و بی اعتمادی مردم به دولت است، ادامه داد: زمانی نیاز به تنظیم بازار است که در تامین و عرضه مشکلی وجود داشته باشد ولی تمام اطلاعات نشان می دهد که دراین بخش ها هیچ کمبودی وجود ندارد.

به گفته رییس هییت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران با تولید ۱۳۰ میلیون تن مواد غذایی و محصولات کشاورزی بیش از ۹۰ درصد نیازش در این بخش از محل تولیدات داخلی تامین می شود و تنها ۱۰ درصد مواد مصرفی در این بخش وارد می‌شود . به عبارتی حتی اگر تحریم‌ها علیه ایران از سال های ۹۱ و ۹۲ و هم شدیدتر شود نباید مشکل چندانی در این بخش داشته باشیم .

او ادامه داد: بیشتر گرانی این صنف مربوط به افزایش قیمت به افزایش قیمت مواد اولیه بسته بندی مواد غذایی در ماه های اخیر بوده است.

اختصاص ارز به نام و نشان نه کارایی بنگاه های اقتصادی

رییس اتحادیه مواد غذایی با انتقاد به اختصاص ارز به برخی از تولیدکننده نماها، می گوید: روند اختصاص ارز دولتی در ماه‌های گذشته بیشتر از آنکه بر اساس ظرفیت واحدهای تولیدی و میزان عرضه کالاها در بازار باشد بر اساس نام و نشان بنگاه های اقتصادی بوده است.

منبع: پول نیوز