تظاهرات گسترده در روسیه در اعتراض به افزایش سن بازنشستگی

ده‌ها هزار نفر در روسیه در اعتراض به سیاست دولت مبنی بر افزایش سن بازنشستگی به خیابان‌ها آمدند. این تظاهرات در شهرهای مسکو، سنت‌پترزبورگ و چند شهر دیگر روی داد. سازماندهی این تظاهرات برعهده حزب کمونیست روسیه بود.

خبرگزاری فرانسه AFP روز یکشنبه ۲۹ ژوئیه (۷ مرداد) با انتشار گزارشی درباره برگزاری تظاهراتی گسترده در روسیه خبررسانی کرد.

گفته شده است که ده‌ها هزار نفر روز شنبه ۲۸ ژوئیه، از جمله در مسکو و سنت پترزبورگ به خیابان‌ها آمدند تا علیه سیاست دولت مبنی بر افزایش سن بازنشستگی اعتراض کنند.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرده است که این تظاهرات به دعوت حزب کمونیست روسیه برگزار شده است.

سن بازنشستگی در روسیه برای زنان ۵۵ سال و برای مردان ۶۰ سال است. اکنون دولت روسیه بر آن است تا سن بازنشستگی زنان را به طور تدریجی افزایش داده و به ۶۳ سال برساند. سن بازنشستگی مردان نیز قرار است به ۶۵ سال افزایش یابد.

بر روی یکی از پلاکاردهایی که معترضان حمل می‌کردند نوشته شده بود: «ما می‌خواهیم از طریق مستمری بازنشستگی خود زندگی کنیم و نه در جریان کار کردن بمیریم.»

حزب کمونیست تعداد شرکت‌کنندگان در تظاهرات روز شنبه ۲۸ ژوئیه در مسکو را صد هزار نفر اعلام کرده است. این در حالی است که گزارشگران رسانه‌های غربی که در محل حضور داشتند، تعداد شرکت کنندگان در تظاهرات مسکو را حدود ۱۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند.

هزاران نفر دیگر نیز در سنت‌پترز بورگ و سایر شهرها در اعتراض به سیاست دولت مبنی بر اصلاح قانون بازنشستگی به خیابان‌ها آمده بودند.

پروژه معماری