ettehad top bar

مجموعه خبرها از تداوم اعتصاب کارگران و کارکنان راه آهن در نقاط مختلف + تصاویر

– ادامه اعتراضات کارگران گسترش آهن راه – تجمع‌ کنندگان شب را در ایستگاه به صبح رساندند

کارگران قراردادی شرکت گسترش آهن راه ظهر امروز بعد از شش روز اعتصاب، در ایستگاه راه آهن تبریز تجمع کردند. مدیرکل راه آهن حوزه آذربایجان گفت: پیمانکار موظف است تمام مطالبات کارگران را پرداخت و برگه تسویه حساب را به دستگاه‌های ذیربط ارایه کند.

کارگران قراردادی شرکت گسترش  راه آهن روز گذشته بعد از شش روز اعتصاب، برای پیگیری مطالباتشان در ایستگاه راه آهن تبریز تجمع کردند و شب را در ایستگاه ماندند. اعتصاب این کارگران از حوزه سلماس شروع شده و در طول هفته به حوزه‌های تبریز، صوفیان، عجب‌شیر، مرند و شفاخانه کشیده شده‌ است. این کارگران به عدم پرداخت حقوق معوقه، کاهش ضریب سختی کار از طرف شرکت گسترش آهن راه و عدم تسویه مطالباتشان از طرف کارفرمای سابق این شرکت (تراورس) معترض هستند.

    پیمانکار موظف است تمام مطالبات کارگران را پرداخت کند

شاپور ارصلانی (مدیرکل راه‌آهن حوزه آذربایجان) گفت: به دنبال اعتراضات اخیر کارگران خطوط ریلی آذربایجان به دلیل معوقات مزدی، جلسه‌ای در استانداری تشکیل و مقرر شد راه‌ آهن و شرکت پیمانکار نسبت به تامین منابع مالی و پرداخت حقوق معوق آنان اقدام کند.

وی با بیان اینکه حدود ۶۰۰ نفر از کارگران شاغل در راه‌آهن منطقه آذربایجان ۲ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند، اظهار داشت: یکی دیگر از مطالبات صنفی کارگران خطوط ریلی آذربایجان پرداخت حق سنوات  آنان از سوی پیمانکار قبلی است که مقرر شد نمایندگان‌شان از طریق اداره کار اقدام کنند تا بعد از صدور حکم قضایی، راه‌آهن از محل ضمانت‌نامه شرکت پیمانکار، مطالبات آنان را پرداخت کند.

ارصلانی ادامه داد: پیمانکار موظف است تمام مطالبات کارگران را پرداخت و برگه تسویه حساب را به دستگاه‌های ذیربط ارایه کند تا راه‌آهن نیز ضمانت‌نامه وی را عودت کند.

همچنین در این خصوص معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی به خبرگزاری ایلناگفت: پیگیر پرداخت مطالبات مزدی رانندگان و کارگران راه‌آهن منطقه آذربایجان هستیم.

رحیم شهرتی‌فر افزود: در حال مکاتبه با راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران هستیم تا مطالبات و معوقات رانندگان و کارگران راه‌آهن پرداخت و مشکل به سرعت حل شود.

راه‌آهن آذربایجان به عنوان یکی از نواحی نوزده‌گانه راه‌آهن ایران در محورهای تبریز – میانه، تبریز- جلفا، تبریز- رازی، مراغه – ارومیه و در آینده نزدیک میانه – بستان آباد فعال است و خطوط ریلی این ناحیه به حدود یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد. پایان خبر

 

– مدیر کل راه آهن حوزه آذربایجان که قول داده بود برای پیگیری مطالبات کارگران گسترش آهن راه به تهران برود به تهران نرفت و امروز هیچ جلسه ای از مدیران راه آهن در  خیابان آرژانیتن تهران برگزار نشد.

 

– امروز نهم مرداد ماه  کارگران طول خط مسیر زاگرس قطارها را در ایستگاه‌های سبز آب و اندیمشک و دو کوهه خواباندند و مانع از حرکت قطارها شدند.

 

– کارگران و کارکنان اعتصابی خط آهن مسیر زاگرس مانع حرکت قطار مشهد به اهواز شدند.

 

– امروز اعتصاب کارگران راه آهن زنجان دهمین روز خود را پشت سر گذاشت.

 

لازم به یاد آوری است کلیه کارگران اعتصابی راه آهن در مسیرهایی که در اعتصاب بسر می برند سه ماه حقوق معوقه دارند و در برخی مناطق بیمه های آنان نیز واریز نشده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – ۹ مرداد ماه ۱۳۹۷