ettehad top bar

۹۷ درصد مساحت ایران در معرض خشکسالی است

طی ده سال گذشته، بخش اعظم مساحت ایران با پدیده خشکسالی انباشته و بلندمدت روبه‌رو بوده است. بر اساس آمار منتشرشده و رسمی مرکز ملی خشکسالی، تهران و ۲۰ استان دیگر از خشکسالی شدید رنج می‌برند.

این آمار توسط مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی منتشر شده است. بر اساس این آمار، ۹۷ درصد از مساحت ایران دچار خشکسالی بلندمدت است.

صادق ضیائیان، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشجویی “ایسنا” توضیحاتی پیرامون این آمار عرضه کرده است.

خشکسالی بلندمدت و شدید

رئیس مرکز ملی خشکسالی دوره مورد بررسی را بازه‌ای ۱۲۰ ماهه منتهی به تیرماه سال جاری اعلام کرده است. ضیائیان در این باره چنین گفته است:

خبرگزاری دانشجویان ایران “ایسنا” روز دوشنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) آماری تکاندهنده درباره پدیده خشکسالی و بی‌آبی در ایران منتشر کرده است.                                                                                                                                                                                                                     «بر اساس شاخص ۱۲۰ ماهه منتهی به پایان تیر، حدود ۹۷ درصد از مساحت کشور با درجات مختلف خشکسالی بلندمدت مواجه هستند که از این میان ۵.۵ درصد  خشکسالی خفیف، ۲۸.۵ درصد دچار خشکسالی متوسط ،۵۰ درصد خشکسالی شدید و ۱۳ درصد با خشکسالی بسیار شدید را تجربه می‌کنند.»

به این ترتیب ۶۳ درصد از مساحت ایران با خشکسالی شدید و بسیار شدید روبه‌رو است. بر اساس آمار منتشرشده از سوی مرکز یادشده، ترسالی تنها محدود به ۴ دهم درصد مساحت ایران می‌شود و تنها دو و نیم درصد از مساحت ایران “وضعیت نرمال” دارد.

خشکسالی شدید تهران و ۲۰ استان دیگر

ضیائیان میزان خشکسالی بخش‌هایی از استان‌های تهران، البرز، قزوین، آذربایجان شرقی، اصفهان و زنجان را از نوع خشکسالی بلندمدت شدید و حتی بسیار شدید اعلام کرده است